1896р. Заснування підприємства

1896 – 15 листопада (28 листопада за новим стилем) 1896 року Указом Його Імператорської Величності Миколи II були затверджені умови діяльності в Росії Бельгійського акціонерного товариства «Сумські машинобудівні майстерні (анонімне товариство)». Першим директором підприємства став А.Бероунскій, бельгійський підданий. Засновниками АТ, крім закордонних компаньйонів, були відомі українські цукрозаводчики П.Харитоненко, М.Суханов, Л.Кенінг, А.Гебіндер й інші підприємці. За задумом засновників АТ повинно було займатися виготовленням і ремонтом устаткування для цукрових заводів, шахт Донбасу, залізниці. До кінця 1896 були побудовані основні цехи заводу: ливарний, механічний, котельний, ковальський, модельний, мідно-кабельний.

1897 р. Ремонт обладнанния цукрових заводів і залізниць

1922-1-150x150Завод, головним чином, проводив ремонт обладнання цукрових заводів і залізниць. На підприємстві працювало 350 чоловік.

1908 р. Перша вітчизняна парова машина

1922-150x150Виготовлена перша вітчизняна парова машина.

1910-1912 рр. Створення конструкторської групи. Випуск відцентрових насосів низького і високого тиску

old6-150x123На підприємстві створена потужна конструкторська група, за проектами якої завод виготовив конструкцію перекриття Київського критого ринку, металеві конструкції для міського театру у Миколаєві, конструкції для залізничного депо Ташкент і ін. У 1912р. організовано виробництво відцентрових насосів низького і високого тиску. На підприємстві працювало 700 робітників. Назва підприємства змінено на «Сумські машинобудівні заводи»

1914 р. Освоєння нової продукції

par-150x150Освоєння військової продукції. Побудовано цех детонаторів, виготовляється обладнання для порохових заводів.

1922 р. Відновлення виробництва після громадянської війни

zstar3На підприємстві завершено відновлювальні роботи після громадянської війни. Завод випускає парові котли, відцентрові насоси, парові лебідки, ферми для залізничних мостів, обладнання для цукрових заводів, розпочато випуск нескладного сільськогосподарського обладнання та інвентарю для млинів, маслобійок, крупорушок, а також плугів. Наприкінці господарського року на заводі працювало 100 чоловік.

1927 р. Реконструкція заводу. Виготовлення нової продукції

zstar1За проектом інституту УКРГІПРОМАШ почалася реконструкція заводу, в першу чергу будівництво потужного три пролітного котельного цеху, силової станції, заводської лабораторії. Почалося виготовлення парової горизонтальної двоциліндрової машини. Запущений у виробництво триступеневий відцентровий насос. У цей час на заводі вже працювало близько 1000 чоловік.

1928 р. Перейменування підприємства

kn10-150x150Підприємство перейменоване в "Сумський машинобудівний завод ім.М.В.Фрунзе".

1929 р. Вперше в Украіні освоєна електродугове зварювання

nasos1-150x135Вперше в Україні освоєне електродугове зварювання. У складі заводу організовується електродна майстерня, створюється перша рентген лабораторія для рентгенографічного контролю зварних швів і лабораторія для випробування зварних з'єднань. Все це дозволяє налагодити випуск зварної ємкісної апаратури.

1930-1931 рр. Курс на технічене удосконалення виробництва і впровадження нових технологічних процесів

zavstar2-150x150На заводі взято курс на технічне вдосконалення виробництва і впровадження нових технологічних процесів. Завод спеціалізується як підприємство хімічного і нафтового машинобудування. Конструкторські підрозділи заводу почали роботи з проектування нових видів обладнання, необхідних для хімічної промисловості, що розвивається. Побудовано насосно-компресорний, ливарний та інструментальний цехи.

1933 р. Виготовлено перший надпотужний поршневий компресор для синтезу аміаку

svarka2-150x150Був виготовлений перший надпотужний поршневий компресор для синтезу аміаку на тиск 300 атмосфер продуктивністю 10000 куб. метрів газу на годину для споруджуваного гіганта хімічної індустрії тих років - Березниківського хімкомбінату. У цей час подібні агрегати виготовляла тільки одна фірма Німеччини "Ерхард-Зіммер".

1935 р. Розширення виробничих площ. Освоєння нових видів продукції

litejnij_ceh-1933-150x150Був побудований і зданий в експлуатацію перший спеціалізований цех по випуску центрифуг, модельний цех. Триває освоєння нових видів продукції: колон глибокого охолодження для хімічної промисловості та парових крекінг-машин для нафтопереробної промисловості.

1936 р. Розпочато виробництво зварної апаратури для корозійних та кислото-вмісних середовищ

zstar4Ведеться довгострокове співробітництво заводу з інститутом електрозварювання ім. Є.О.Патона. Освоєно процес зварювання нікелевих і хромонікелевих сталей. Розпочато виробництво зварної апаратури для корозійних та кислото-вмісних середовищ

1937-1940 рр. Виготовлено унікальний надпотужний компресор для синтезу аміаку на тиск 850 атмосфер

ceh-150x148Виготовлений унікальний надпотужний компресор для синтезу аміаку на тиск 850 атмосфер. Подібні машини в той час не випускала жодна західноєвропейська фірма. Випускаються підвісні центрифуги з ручним вивантаженням осаду і ремінною передачею, парові крекінг-машини, апаратура для цукрової промисловості.

1941-1944 рр. Евакуація заводу на період Великої Вітчизняної війни

vojna1Евакуація заводу в Тамбов, Чирчик, Челябінськ, Кемерово. Виконання замовлень для потреб фронту.

1946-1948 рр. Відновлення виробничих потужностей

nascentrВідновлення виробничих потужностей. Вступила в дію друга черга ливарного цеху, розширилися насосно-компресорний, інструментальний, котельний, модельний цехи. Підприємство поступово нарощує випуск продукції. Виготовлені перші повоєнні зразки вакуум-фільтрів. Знову розпочато випуск відцентрових насосів для цукрової промисловості.

1950-1959 рр. Виготовлення обладнання для атомної промисловості

himВиготовлення обладнання для атомної промисловості. Виконання замовлень для цільових комплексних програм космічних досліджень. Освоєно більше 35 нових машин і апаратів для хімічної промисловості, у тому числі п’яти ступінчастий компресор, автоматичні центрифуги, ротаційні вакуум-насоси. Підприємство виходить на світовий ринок. Виготовлені перші компресори на опозитній базі, всі види наявних у світовій практиці центрифуг.

1960 р. Освоєно виробництво перших вітчизняних важких опозитних компресорів для стиснення повітря до 200 атмосфер

Впzstar10Вперше в країні розроблена принципово нова, більш прогресивна, якісна і економічна конструкція важких поршневих компресорів в опозитному виконанні. Освоєно виробництво перших вітчизняних важких опозитних компресорів для стиснення повітря до 200 атмосфер. Розроблений і створений параметричний ряд багаторядних, опозитних компресорів на різні параметри і призначення з поршневим зусиллям 16, 25 і 40 тон.

1965 р. Освоєння нової продукції для хімічної промисловості

centrРозпочато освоєння сушарок для тонкого розпилення і сушки при високій температурі різних суспензій в камерах великих обсягів. Завод освоїв параметричний ряд розпилюючих сушарок і розпилювальних механізмів, уніфікував їхні основні вузли й деталі.

Широкий розвиток одержує створення ємкісної апаратури з різними внутрішніми пристроями.

1969-1975 рр. Вперше в країні здійснена комплектна поставка технологічних ліній і установок

him1Освоєно 72 зразки нових установок, машин і агрегатів, у тому числі установок для виробництва слабкої азотної кислоти, етилену. Вперше в країні здійснена комплектна поставка технологічних ліній і установок для виробництва мінеральних добрив, а також для отримання етилену і гелію.

1976 р. Створено Сумське машинобудівне виробниче об'єднання

zavviv3Створено Сумське машинобудівне виробниче об'єднання, до складу якого увійшли: Сумський машинобудівний завод ім. М.В. Фрунзе, Сумський завод важкого компресоробудування, СКБ хімобладнання, ремонтно-будівельне управління.

1976-1977 рр. Розпочато серійний випуск удосконалених газоперекачувальних агрегатів

zstar6Виконані проектні роботи з модернізації: значно вдосконалена конструкція агрегату, усунені основні недоліки агрегатів ГПА-Ц-6,3. Розпочато серійний випуск удосконалених газоперекачувальних агрегатів ГПА-Ц-6,3 з авіаційним приводом потужністю 6300 кВт в блочно-контейнерному виконанні.

1980 р. Приєднання до об'єднання заводу атомного енергетичного машинобудування

zstar9Підприємство приступило до створення газоперекачувального агрегату нового покоління ГПА-Ц-16 на підвищений тиск 76 атмосфер, потужністю 16000 кВт.
Приєднання до об'єднання заводу атомного енергетичного машинобудування.

1981 р. Розпочато виробництво головних циркуляційних насосів типу ГЦН-195М

atom1Спільно з Центральним конструкторським бюро машинобудування (м. Ленінград) та інститутом ВНДІАЕН (м. Суми) була підготовлена документація та освоєні у виробництві головні циркуляційні насоси типу ГЦН-195М потужністю 8000 кВт і подачею 20000 куб. м теплоносія на годину для реакторів енергоблоків ВВЕР 1000.

Освоєно 14 найменувань насосів другого контуру (живильні, конденсатні, циркуляційні для всіх енергоблоків АЕС, що будуються в країні).

1982 р. Виготовлений, випробуваний газоперекачувальний агрегат нового покоління ГПА-Ц-16

gpa1Виготовлений, випробуваний, поставлений на виробництво за рекордно короткий термін газоперекачувальний агрегат нового покоління ГПА-Ц-16 в блочно-контейнерному виконанні на підвищений тиск 76 атмосфер, потужністю 16000 кВт.

1985 р. Налагоджено виробництво сучасних конструкцій регулюючої і запірної арматури

vniiДо складу об'єднання увійшов Всесоюзний науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут компресорного машинобудування. Підприємство отримало найменування "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе".

Для укомплектування компресорних станцій магістральних газопроводів налагоджено виробництво сучасних конструкцій регулюючої і запірної арматури в зварювально-штампованому виконанні.

1987 р. Виготовлення автоматизованих газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС)

agnks(1)"Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В.Фрунзе" було визначено головним підприємством із розробки і виготовлення автоматизованих газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС).

За короткий термін була створена сучасна конструкція АГНКС-БКІ-250 на 250 заправок автомобілів на добу природним газом, а потім більш досконала модифікація АГНКС-МБКІ-250 в модульному виконанні.

1988 р. До складу об'єднання увійшло нове виробництво обважнених бурильних і ведучих труб

ubtДо складу об'єднання увійшло нове сучасне високомеханізоване та автоматизоване виробництво обважнених бурильних і ведучих труб, побудоване італійською фірмою "Danieli". Виробництво, побудоване "під ключ", являє собою завод із закінченим технологічним циклом. У його складі: металургійний, ковальський і механічний комплекси.

1994 р. Перетворення на акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В. Фрунзе"

zav4На підставі наказу міністра Мінмашпрому України об'єднання було перетворено на акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання імені М.В. Фрунзе" (АТ "Сумське НВО ім. М.В.Фрунзе").

1990 – 2000 рр. Структурна перебудова діючих виробництв

profil7Структурна перебудова діючих виробництв: розробка програми зі скорочення постачань ряду матеріалів і комплектуючих виробів, виготовлення їх власними силами. У цих цілях проведена реконструкція металургійного комплексу виробництва ОБТ, створено нове спеціалізоване виробництво з забезпечення основних цехів електрозварними, холоднокатаними трубами, зварювальним дротом, оребреними біметалічними трубами.
Розширюється асортимент продукції, що випускається.

1997 р. Початок роботи з сертифікації продукції, впровадження сертифікаційної системи якості за міжнародними стандартами

zstar14Розпочата робота з сертифікації продукції, впроваджується сертифікаційна система якості за міжнародними стандартами. Отримано декілька сертифікатів Американського інституту нафти для ємностей високого тиску, а також сертифікат схвалення, що підтверджує відповідність діючої у ВАТ системи якості міжнародному стандарту ISO 9001.

1999 р. Виробництво трубопровідної арматури, що відповідає вимогам API-6D

krSharst(1)Освоєно виробництво трубопровідної арматури, що відповідає вимогам міжнародного стандарту API-6D.

2000 р. Повністю завершено процес приватизації підприємства

zavod(1)Після продажу останнього державного пакету акцій, процес приватизації підприємства повністю завершений.

2000 – 2006 рр. Розширення номенклатури продукції

zapShatlРозширення номенклатури продукції. Реструктуризація підприємства та нарощування виробничих потужностей. Введення в дію нових промислових об'єктів. Перехід на повнокомплектну поставку обладнання та будівництво об'єктів "під ключ".

2011 р. Перейменування підприємства

Відкрите Акціонерне Товариство «Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе» перейменовано в Публічне Акціонерне Товариство «Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе» (ПАТ "Сумське НВО ім. М.В.Фрунзе").

2015 р. Нова назва – публічне акціонерне товариство «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання»

logo-ua-gВідкрите Акціонерне Товариство «Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе» перейменовано в Публічне Акціонерне Товариство «Сумське НВО» (ПАТ «Сумське НВО») .

2019 р. Зміна типу і найменування підприємства

Загальними зборами акціонерів було прийняте рішення:

  • змінити тип товариства з публічного на приватне
  • затвердити нове найменування підприємства Акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання" (АТ "Сумське НВО")