На минулому тижні ПАТ «Укртрансгаз» підтвердило, що українські підприємства, серед яких: ПАТ «Сумське машинобудівне НВО» та миколаївське ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект», отримали перемогу в тендерах щодо реконструкції компресорних станцій «Задніпровська», «Ананьїв» та «Південнобузька», котрі були проведені у системі електронних закупівель ProZorro 8 та 10 листопада. Згодом стало відомо, що контракти передані в НАК «Нафтогаз України», який нещодавно закріпив за собою право погодження вартісних угод. Але замість того, щоб схвалити договори, «Нафтогаз» зажадав додаткових пояснень від своєї дочірньої структури. В якості причини вказав «Турецький потік». Мовляв, у разі його прокладання доцільність проведення модернізації газотранспортної системи України відпаде.

Генеральний директор Сумського НВО Олексій Цимбал зазначає, що на підприємстві не виключали саме такого розвитку подій. Тривожні дзвіночки, що НАК «Нафтогаз України» не надто налаштований підтримувати прагнення ПАТ «Укртрансгаз» стосовно глобального оновлення головної газотранспортної артерії держави, з’явилися кілька місяців тому. У ЗМІ заговорили про можливість переділу сфер впливу в найвищих ешелонах нафтогазової влади. Потім питання дещо стихло, але у СНВО розуміли, що «вибухнути» може коли завгодно, й не помилилися.

«Сталося те, чого ми найбільше боялися. «Нафтогаз» шукає формальні причини, щоб відмовитися від програми зі зміцнення енергетичної безпеки України. А, може, просто не бажає, аби замовлення дісталися вітчизняним товаровиробникам, у числі яких Сумське НВО, миколаївське держпідприємство «Зоря»-«Машпроект» та ще ціла низка інших постачальників матеріалів, комплектуючих тощо. Відтак для нас настав вирішальний момент! Або ми захищаємо власну перемогу у виграних тендерах і разом із нею робочі місця, або поволі всі готуємося до ще гіршого життя, бо без цих контрактів підприємство не зможе стабілізуватися і буде приречене на подальше зубожіння», – говорить Олексій Цимбал.

Останні три роки об’єднання перебуває у складному економічному стані. «Ми свідомо відмовилися від співпраці із замовниками з країни-агресора, куди щорічно постачалося 60-70% продукції. Наявна ж зараз кількість проектів на традиційних для нас ринках СНД, Середньої Азії та Близького Сходу надто мала, щоб повноцінно забезпечити працівників роботою. А нові ринки, входження на які триває вже понад три роки, поки що дають мізерні обсяги робіт. Там є свої виробники, і саме їм їхні держави віддають пріоритет, – коментує керівник СНВО. – Тож коли в рідній державі пішла активна розмова про необхідність модернізувати газотранспортну систему, звісно ж, ключові зусилля ми направили на цей проект. Протягом двох років тривала підготовча робота, і ось зараз, коли лишився всього лишень крок до того, щоб підприємство та його працівники повернулися до нормальної роботи, позбувшись великого кризового тягаря, а Україна, врешті-решт, зайнялася власним розвитком, що ми бачимо? «Нафтогаз» вмикає задню».

Тим не менш, трудовий колектив об’єднання налаштований відстоювати чесно виборені замовлення. Власне, вже почався збір підписів під листом до Кабміну та НАК «Нафтогаз України» з вимогою забезпечити укладання контрактів, які Сумське НВО разом з іншими вітчизняними виробниками виграло через систему ProZorrо. Сьогодні направлене відкрите звернення до керівників усіх гілок державної влади та небайдужих громадян України із закликом втрутитися в ситуацію і сказати своє вагоме слово на захист енергетичної безпеки України, національної економіки, а разом і з ними й найбільшого підприємства Сумщини – ПАТ «Сумське НВО».
Крім того, на підприємстві не виключають можливості проведення мирної акції протесту в Сумах або Києві. «Ми не хочемо «створювати картинку» для зовнішнього ворога багатотисячним мітингом. Але разом з тим не можемо покірно дивитися, як нас намагаються потопити через особистісні суперечки і непорозуміння між керівництвом «Нафтогазу» й «Укртрансгазу». Ми відкрито і прозоро вибороли своє право на працю! За нами – наші родини! За нами – рідне місто! За нами – Україна! Нас мають почути!!!» – додає голова профспілки працівників машинобудування та металообробки ПАТ «Сумське НВО» Іван Совгіра.

vidkrite-zvernennya_ctr_1
vidkrite-zvernennya_str_2
vidkrite-zvernennya_str_3