Під час вчорашнього перебування Президента України Петра Порошенка в Сумах керівник обласної держадміністрації Микола Клочко передав главі держави лист ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання», попросивши розглянути викладені у ньому аргументи й пропозиції підприємства, які мають посприяти відродженню вітчизняної машинобудівної галузі та активізувати нарощення економічного потенціалу країни.
Генеральний директор СНВО Олексій Цимбал з даного приводу зазначив: «Сумські машинобудівники вже зверталися і до Верховної Ради, і до Кабміну, і до прем’єр-міністра. Нині ми направляємо свої пропозиції Президенту і розраховуємо, що будемо почуті, адже від рішень глави держави залежить не тільки майбутнє нашого підприємства, а й всієї машинобудівної галузі України та національної економіки загалом. Перебуваючи в Сумах, Президент озвучив свої наміри посприяти тому, аби наше підприємство отримало державні замовлення. Ми щиро на це сподіваємося».
Керівник об’єднання нагадав, що після відмови від співпраці з замовниками із країни-агресора, куди постачалося близько 70% виробленого обладнання, фінансовий стан об’єднання істотно погіршився. «Тим не менш, ми здатні відновити свої лідерські позиції у вітчизняному машинобудуванні, тим самим зберігши робочі місця, забезпечивши наповнення бюджетів різних рівнів, але для цього нам потрібна підтримка і реальне сприяння на державному рівні», – сказав він.
У листі, зокрема, відзначено: «За останні три роки СНВО виконало колосальний обсяг робіт щодо входження на нові ринки збуту, пройшовши попередню кваліфікацію у багатьох провідних світових компаніях, сертифікувавши свою продукцію на відповідність міжнародним стандартам. Утім, і дотепер отримати звідти солідні обсяги контрактів не вдається. По-перше, в даних державах є свої виробники, і саме їм замовники з їхніх країн віддають перевагу. По-друге, наше підприємство регулярно зіштовхується з проблемою відсутності фінансової підтримки як експортера. Ми не можемо виграти великі тендери тільки через те, що у зарубіжних компаній є гарантії та фінансові інструменти від їхніх держав, а в національних товаровиробників їх немає. Ще на початку року в Україні схвалено створення Експортно-кредитної агенції, яка могла б вирішити дану глобальну проблему, але й донині реалізація цього доленосного для вітчизняних експортерів питання перебуває у підвішеному стані».
Наступним вагомим стимулом для розвитку вітчизняної економіки, на думку працівників Сумського НВО, може стати запровадження обов’язкової національної складової у процесі виконання державних інфраструктурних проектів.
«Украй нелогічно і не по-господарськи, коли держкомпанії віддають іноземцям контракти, які українські виробники вміють і готові виконувати на високому якісному рівні, у стислі строки і за значно нижчими цінами. Практика застосування локального контенту успішно використовується у багатьох провідних державах світу. Підтримуючи внутрішні галузі промисловості, ці країни забезпечують свій сталий розвиток», – йдеться у зверненні.
У листі також акцентується, що нині украй актуальне питання реконструкції вітчизняної газотранспортної системи. Виконати її під силу національним товаровиробникам. Так само вітчизняні машинобудівники здатні реалізувати складні проекти ПАТ «Укргазвидобування» з нарощення видобутку вуглеводнів тощо. Серйозні напрацювання є в українських виробників і у сфері атомної енергетики.
«СНВО та його вітчизняні партнери мають усі наукові та виробничі компетенції, аби стати активними виконавцями інвестиційних програм нафтогазових та енергетичних компаній України», – наголошується у документі.
У своєму зверненні Сумське НВО прохає Президента пожвавити процес організації Експортно-кредитної агенції, ініціювати запровадження в Україні політики локальної складової, при цьому внісши відповідні зміни до діючого законодавства, а також активізувати реалізацію важливих державних інфраструктурних проектів із видобутку і транспортування вуглеводнів, першочергово залучаючи до виконання даних робіт національних товаровиробників. На переконання сумських машинобудівників, у разі прийняття позитивних рішень на їхні пропозиції національна економіка підніметься на якісно новий рівень.