Всесвітній день донора крові — міжнародний день, який щорічно відзначається 14 червня, особливе свято для працівників ПАТ «Сумське НВО», де традиції донорства і визнані, і в пошані.
На сьогоднішній день на підприємстві працюють майже чотири сотні людей, які належать до когорти кадрових донорів крові. Завдяки їх самопосвяті, що триває роками, вдалося врятувати життя багатьох людей.
Під час урочистостей з нагоди Всесвітнього дня донора крові, що проходили у палаці культури «Хімік», представники облдержадміністрації, Сумської обласної ради, місцевої влади та бізнесу вітали донорів з їх професійним святом.
Працівники Сумського НВО під час урочистостей теж удостоїлися почесних відзнак та грамот. Зокрема, почесну відзнаку голови Сумської обласної ради отримав Олександр Ткачов – ветеран виробництва і перший в країні, хто отримав звання Заслужений донор. Чоловік здав понад 130 л крові. Донорський стаж 37 років. Зізнається, що ця нагорода стала справжнім сюрпризом.
– Перший раз кров довелося здавати під час служби в армії. Тоді було трішки страшнувато, – ділиться донор. – Кров була потрібна якійсь дівчинці. А далі, коли прийшов з армії, влаштувався на роботу і знову виявилося, що для хворого співробітника потрібна кров. Здав. Далі це почав робити постійно. Доводилося і чергах навіть стояти, щоб здати кров.
Почесними грамотами голови Сумської облдержадміністрації нагороджені: Тетяна Нємцова, свердлувальник цеху №17, Наталія Соломяникова, машиніст крану, цеху №22, Олександр Островський, коваль цеху № 9.
– Я у 24 роки вперше здала кров. Саме тоді я народила дитину і зрозуміла, настільки важлива кров для врятування чийогось життя. Я «Почесний донор», «Заслужений донор», але скільки за своє життя здала крові, не знаю. Багато. Зараз, хвилююся тільки за одне – щоб здоров’я не підводило і я могла й надалі допомагати людям, – говорить Наталія Соломяникова.
Відразу трьох представників цеху №4 нагороджено Грамотами обласної ради – електрозварника Андрія Шевелу, машиніста крану Надію Токар та електрозварника Олександра Пономарьова.
– Перший раз здала кров у 18 років, щойно прийшовши працювати на завод. І ось до сих пір продовжую здавати. Не знаю скільки разів здавала кров. Це для мене не головне. Я просто завжди відгукуюсь на прохання про допомогу, – ділиться Надія Токар.
– Донорський рух на нашому підприємстві існує вже 50 років. Я сам є «Почесним донором». Вважаю, що всі донори, незалежно від наявності звань, заслуговують на повагу за їхнє невичерпне бажання допомагати людям, – розповів заступник голови профспілки ПАТ «Сумське НВО» Сергій Чирва, який опікується донорським рухом на заводі .
Зараз у банку крові заводчан знаходиться препаратів крові на суму більше 82 тисяч гривен.
– Беручи до уваги великий вклад донорів крові в підтримку здоров’я працівників ПАТ, адміністрацією заводу було прийняте рішення про преміювання донорів. Загальна сума преміювання склала 33 тисячі гривень, – повідомив голова об’єднаної первинної профспілкової організації працівників машинобудування і металообробки ПАТ «Сумське НВО» Владислав Соцков.
Загалом донорський рух в Сумах займає лідируючі позиції не лише на всеукраїнському, а й на всесвітньому рівні. У серпні минулого року представники Національної книги рекордів зареєстрували в місті 190 донацій на тисячу населення як національний рекорд. На черзі – реєстрація світового рекорду. Адже на сьогодні показник донацій на тисячу населення в Сумах становить 198, що в рази більше, ніж у розвинутих країнах світу.