Влада Сум хоче взяти у заручники все місто, створивши чергового монстра-монополіста. Мова йде про постачальника теплової енергії.
На найближчу сесію Сумської міської ради виносять проект рішення «Про погодження змін до інвестиційної програми виробництва, транспортування та постачання теплової енергії ТОВ «Сумитеплоенерго» на 2019 рік». Це рішення громадські активісти вже називають виключно політичним.
Суть «інвестиційної програми» полягає в тому, щоб дати дозвіл на реконструкцію тепломереж і розширити зону обслуговування ТОВ «Сумитеплоенерго на все місто. Тобто, «вибити» з ринку ще одного надавача послуг – «Котельню Північного промислового вузла» і таким чином утворити монополіста. І тут є небезпека, що застаріле обладнання СТЕ, побудованої у 50-х роках минулого століття і яке б мали модернізувати, може не витримати.
Залишається відкритим і питання, чи зможе той монополіст забезпечити безперебійну подачу тепла в оселі всіх сумчан. Зокрема, тих, що проживають вище зони обслуговування СТЕ, скажімо мешканців Курського мікрорайону.
Експерти ж говорять, що потужностей підприємства, якщо вистачить побутовим споживачам, то може не вистачити промисловим. Зокрема, без тепла може залишитися ПАТ «Сумське НВО». Адже тільки це підприємство споживає 90 – 100 тис Гкал теплової енергії за сезон. Тобто підприємство, яке щойно почало відроджуватися, отримувати замовлення, набирати кадри, через недолугість дій міської влади може знову згорнути виробництво. Чи не ніж це в спину тим, хто тут працює? Адже досвід роботи у холодних цехах тут мають і нинішнє керівництво більше не буде його повторювати. Чи може й цьому заводу варто десь перереєструватися в районі? Га, пане, міський голово? Як то кажуть «око за око» – ви у заводчан хочете забрати тепло, а вони у вас податки, які з відновленням роботи підприємства вже почали капати у казну міста.
Є ще й інша сторона «інвестиційної медалі» – майно. Чи, правильніше сказати цілий майновий комплекс, який належить місту, але знаходиться в управлінні приватника і буде ще в його управлінні 20 років. За словами громадського діяча Андрія Фролкова, міська влада навдивовижу поспішає продовжити право оренди СТЕ, термін якої спливатиме тільки у 2023 році, здавалось би, тоді доцільніше й розглядати дане питання. За цей час, можливо і розробили б схему теплопостачання міста, якої, до речі, не існує, а отже не зрозуміло, яким чином влада збирається впроваджувати проект під монополіста.
У той час коли цивілізований світ тяжіє до диверсифікації, у Сумах хочуть породити ще одного монополіста. «Ми на прикладі обленерго чи «Сумигазу» бачимо, що монопольне становище компанії не сприяє ні розвитку послуг, ні їх якості, ні зменшенню тарифу», – говорить Андрій Фролков. Така ж ситуація може статися в Сумах і з опаленням. Нинішніми своїми діями влада вирішує виключно свої інтереси. Їм потрібно відзвітувати про готовність до опалювального сезону. А як він пройде, то вже інше питання.
Керівник Дирекції «Котельні Північного промвузла» Микола Жовтобрюх зазначає, що Котельня готується до роботи в осінньо-зимовий період. Зараз розробляються графіки погашення заборгованості, графіки реструктуризації. Рівень поточних оплат складає близько85%. «Що стосується минулого опалювального періоду, то ми в нього дійсно ввійшли пізніше, не 16 жовтня, а 2 листопада. Але сам сезон провели без нарікань з боку споживачів, без технічних збоїв. У цьогорічний сезон плануємо ввійти вчасно. Зараз працюємо над цим», – говорить він.
Ну і головне запитання – за чиї ж кошти реалізовуватимуть «інвестиційну програму». Виявляється за наші. Всі витрати, заплановані за програмою, будуть закладені у тариф для населення. А мова йде про суму 70 мільйонів гривень. За підрахунками громадського експерта Олексія Пархомчука таким чином тариф виросте приблизно на 100 грн за Гкал.
За «протягування» цього питання відповідають профільний заступник міського голови Олександр Журба і директор «Сумитеплоенерго», які замість публічної презентації, обговорення та наданих розрахунків, останніми днями неофіційно зустрічаються з депутатами міської ради та просять їх підтримають це рішення. А просто так у нас такі люди не просять…